Péče o nového králíka, morče, křečka

Základem prevence nemocí je u těchto zvířat správný chov a výživa. Na Internetu lze najít několik užitečných webových stránek o chovu těchto zvířat. Před koupí si o chovu daného zvířete nastudujte co nejvíce.

Zde je několik jednoduchých tipů, co dělat a čeho se naopak vyvarovat:

  • Králíci jsou velmi citliví na chyby ve výživě. Doporučujeme krmit kvalitní seno, granule pro králíky a vodu. Jako doplněk ovoce (jablko) a zeleninu (mrkev, salát). Králíkům chovaných v domácnosti se nesmí podávat tráva a vůbec zelené krmení z venku, stejně jako starý chleba a řepa. Nejčastějším onemocněním je porucha zažívání, nafouknutí střev a průjem. V naprosté většině je příčinou chybná výživa.
  • Především králíci v době odstavu (3 měsíce věku) jsou náchylní na tzv. kokcidiózu, což jsou mikroskopičtí parazité, kteří pokrývají sliznici střeva králíka a zabraňují vstřebávání živin. Králík hubne, neprosperuje, má průjem a může i uhynout. Onemocnění lze na začátku projevů velmi dobře léčit, stejně lze provádět i preventivní medikaci. Po koupi by se proto měl každý králík preventivně přeléčit. Rezervoárem kokcidií je podestýlka, kterou je vhodné minimálně 2x týdně vyměňovat.
  • U králíků existují dvě virové infekce, proti kterým lze očkovat. Prvním je MOR KRÁLÍKŮ a druhým MYXOMATÓZA. Očkování proti těmto nemocem velmi doporučujeme. Obě nemoci se přenášejí komáry, takže i králík chovaný doma může tyto infekce dostat.
  • Také u morčat je velmi důležitá výživa. Základem je kvalitní seno, jadrná krmiva, popř. granule po králíky. Důležité je u morčat krmit ovoce, protože si nedokáží vytvářet vitamín C, který ale velmi potřebují. Doporučuje se proto přidávat tablety vitamínu C či jeho práškovou formu do vody či krmiva. Nejčastějším onemocněním morčat jsou problémy se zuby (přerůstání, křivý růst) a v důsledku toho nechutenství a hubnutí. Očkování se u morčat neprovádí.
  • Křeček je relativně nejméně náročné zvířátko, u něhož ovšem musíme počítat s tím, že se dožívá jen 2 let. Krmení je postavené na směsích jadrného krmiva, ovoce a zeleniny. Žádné preventivní zásahy (odčervení, očkování) se u křečků rutinně neprovádějí.

Autorem tohoto textu je MVDr. Martin Grym. Pokud se Vám článek líbí a chcete ho použít pro své potřeby a publikovat ho jinde, dává Vám k tomu autor tímto svolení za podmínky, že pod textem uvedete jeho jméno jako autora.